Kamieniarstwo podlaskie

Usługi Kamieniarsko - Budowlane

15-845 Białystok, ul. Antoniukowska 10A/55, woj. podlaskie
tel. kom.: 606 208 299
Kamieniarstwo podlaskie

Granit


Powiększenie

Granit – głębinowa kwaśna skała o budowie jawnokrystalicznej, zbudowana z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu.

Nazwa pochodzi z wł. – granito od łac. granum – ziarno. Barwa jasnoszara (w Tatrach i Karkonoszach), rzadziej różowa i czerwona (w Karkonoszach). Głównymi minerałami granitu są ortoklaz, plagioklaz, kwarc i biotyt. Ponadto w skład granitu mogą wchodzić: muskowit i amfibole (hornblenda, barkevikit, arfvedsonit, riebeckit), rzadziej pirokseny (hipersten, diopsyd, diallag, egiryn). W niewielkich ilościach występują minerały akcesoryczne: apatyt, cyrkon, monacyt, ksenotym, turmalin, beryl, tytanit, rutyl, anataz, magnetyt, allanit, fluoryt, granat i inne.

Słowo “Granit” pochodzi od łacinskiego słowa granum- ziarno. Granit to kwaśna skała magmowo-głębinowa, powstała na skutek wytrącenia się ze środowiska głębinowego. Granit ma budowę średnio- lub grubokrystaliczną. Granit jest bardzo twardą i wytrzymałą skałą zawierającą: kwarc, skalenie alkaliczne i plagioklaz. Granit przybiera różne barwy, od szarego, białoróżowego, zielonego, czerwonego, po czarny i inne.

Ze względu na dostępność dużych bloków, łatwość cięcia i polerowania oraz walory estetyczne jest używany w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny. Nie posiada w sobie żadnych związków chemicznych, przez co jest wyjątkowo bezpieczny dla naszego zdrowia. Gestość granitu waha sie od 2,65 do 2,75 g/cm3.

Występowanie granitu Granit jest najpospolitszą skałą magmową. Występuje w utworach wszystkich er i na wszystkich kontynentach.